نرم افزار واسط حسابداران برتر | ارسال صورتحساب الکترونیکی سامانه مودیان ۱۰۰% نامحدود

نرم افزار واسط حسابداران برتر با هدف ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان ارائه شده است. نرم افزار واسط حسابداران برتر بصورت خیلی ساده طراحی شده و استفاده از این افزونه واسط بسیار ساده می باشد. نرم افزار واسط نیاز به هیچگونه دانش فنی و تخصصی ندارد.

shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

رضایت کاربران

اشتراک یکساله

۷,۲۰۰,۰۰۰ تومان
 • آموزش رایگان
 • فعال سازی آنی
 • تعریف کالا و خدمات نامحدود
 • تعریف مشتریان نامحدود
 • قابلیت ورودی و خروجی اکسلی
 • پشتیبانی » از طریق تیکت و تماس
 • ثبت نام سامانه مودیان توسط تیم پشتیبانی
 • در صورت خرید بیش از یک شرکت، هزینه هر نسخه ۴,۸۰۰,۰۰۰ تومان می باشد.

نمایندگی

قیمت توافقی
 • آموزش رایگان
 • فعال سازی ۴ ساعته
 • تعریف کالا و خدمات نامحدود
 • تعریف مشتریان نامحدود
 • قابلیت ورودی و خروجی اکسلی
 • پشتیبانی » از طریق تیکت و تماس
 • ثبت نام سامانه مودیان توسط تیم پشتیبانی
 • تعریف شرکت به تعداد نامحدود
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape
shape

ورود اطلاعات پایه

در همه نرم افزارها ورود اطلاعات پایه جزوء اولین اقدام جهت راه اندازی آن میباشد.نرم افزار واسط حسابداران برتر، نیز از این قاعده مستثنی نیست. تفاوت ورود اطلاعات در این نرم افزار با نرم افزار مالی در اینست که ، ورود اطلاعات پایه شامل اسم شرکت ،اسم مشتریان و اسم کالا میباشد در حالی که در نرم افزارهای مالی علاوه بر اطلاعات بالا نیاز به معرفی بانک،صندوق، انبار و موارد دیگر میباشد. در این ویدئو نحوه ورود اطلاعات پایه در نرم افزار واسط بطور کامل تشریح شده است.

ثبت مشتریان در نرم افزار

جهت استفاده از نرم افزار و صدور صورتحساب ،یکی از موارد لازم تعریف مشتریان میباشد. مشتریان در قالب 2شخصیت حقیقی و حقوقی بوده که میبایست مشخصات ایشان شامل نام،شناسه ملی،کد اقتصادی،کدپستی و آدرس بعنوان اقلام ضروری در پنجره مربوطه ثبت شود. چنانچه مشخصات مشتری بنا به هر دلیلی در دسترس نباشد میتوان ایشان را بعنوان مصرف کننده نهایی در صورتحسابها استفاده نمود.مصرف کننده نهایی ،نیاز به تعریف مشخصات ندارد. برای تعریف مشتریان در نرم افزار به این کلیپ توجه کنید.

ایمپورت لیست مشتریان از اکسل

یکی از امکانات ویژه نرم افزار واسط حسابداران برتر،قابلیت ایمپورت لیست مشتریان از نرم افزار اکسل میباشد.مثلا کاربر لیستی از مشتریان خود شامل مشخصات ایشان را دارد ، در اینصورت نیازی به معرفی تک تک مشتریان در نرم افزار واسط نیست و کاربر میتواند، لیست مشتریان را بشرح آموزشی که در این بخش ارائه شده در نرم افزار وارد نماید،حتی کسانی که نرم افزار حسابداری ایشان قابلیت ارسال صورتحساب به سامانه را ندارد نیز با اطلاعات خروجی از نرم افزار و تبدیل به اکسل و نهایتا ورود لیستی آن به نرم افزار واسط میتوانند با چند کلیک ساده و در اسرع وقت، صورتحسابها را به سامانه مودیان اضافه نمایند.

ثبت کالا - خدمات در نرم افزار

برای معرفی کالا یا خدمات در سامانه مودیان ضروری است از لیست کدهای کالا و خدمات معرفی شده توسط سازمان امور مالیاتی استفاده کرد،چنانچه کد کالا یا خدمات معرفی شده توسط مودی با لیست مذکور مطابقت نداشته باشد ،ارسال صورتحساب با خطا مواجه میشود. کد کالا و خدمات شامل 13رقم بوده که توسط کاربر از لیست مربوطه استخراج و در نرم افزار ثبت می شود. البته بر خلاف کد کالا لازم نیست شرح کالا عینا شرح کالای لیست باشد.جهت تفهیم بهتر لطفا به این کلیپ توجه فرمایید.

سامانه دریافت شناسه کالا / خدمت

ایمپورت لیست کالا ها از اکسل

از امکانات ویژه نرم افزار واسط حسابداران برتر،قابلیت ایمپورت لیست کالا و خدمات از نرم افزار اکسل میباشد.مثلا کاربر لیستی از کالا و خدمات خود شامل مشخصات آنها را دارد،فقط لازم است که شناسه یکتا هر کالا را از سایت سازمان به آدرس زیر مشخص و در لیست اکسل خود وارد و نهایتا در نرم افزار واسط ایمپورت نماید. جهت دریافت شناسه کالا از لینک زیر استفاده نمایید:

ثبت صورتحساب در نرم افزار

در سامانه مودیان مالیاتی لازم است که فقط صورتحساب فروش ارسال شود، و ارسال صورتحساب مذکور بایستی بصورت آنلاین به سامانه ارسال شود.قبل از معرفی سامانه مودیان توسط سازمان مالیاتی، ارسال صورتحساب با نرم افزار معاملات فصلی انجام میشد،و در حال حاضر و با حذف سیستم معاملات فصلی ،ارسال صورتحسابها با نرم افزارهایی که قابلیت ارسال صورتحساب به سامانه مودیان را بصورت آنلاین دارند،استفاده میشود.نرم افزار واسط حسابداران برتر این امکان را به کاربران میدهد و در این ویدئو طریقه ثبت فاکتور در نرم افزار آموزش داده شده است.

ایمپورت لیست فاکتور ها از اکسل

یکی از امکانات ویژه نرم افزار واسط حسابداران برتر،قابلیت ایمپورت لیست فاکتور های صادره از نرم افزار اکسل میباشد.مثلا کاربری از نرم افزار حسابداری برای صدور فاکتور استفاده نموده و حالا تصمیم دارد از نرم افزار واسط برای ارسال فاکتورها به سامانه مودیان استفاده کند، اگر ایشان مجددا به ایجاد فاکتور ها در نرم افزار واسط اقدام کند، زمان زیادی تلف میشود. در این حالت کافی است لیست فاکتورها را بصورت اکسل از نرم افزار مالی استخراج و بشرح آموزشی که در این بخش ارائه شده در نرم افزار وارد ،و نسبت به ارسال آن به سامانه اقدام نماید.

ارسال صورتحساب به سامانه مودیان

وظیفه اصلی نرم افزار واسط، ارسال صورتحسابها به سامانه مودیان میباشد.در این بخش از آموزش به نحوه ارسال صورتحساب و نحوه کنترل و صحت سنجی ارسال، پرداخته میشود.البته استعلام ارسال هم در سامانه و هم در نرم افزار واسط بصورت همزمان امکان پذیر است ، همچنین نحوه پرینت از صورتحساب ارسال شده همراه با شماره منحصر بفرد مالیاتی جهت ارائه به مشتری و بایگانی در واحد حسابداری آموزش داده شده است

اصلاحات صورتحساب در سامانه مودیان

یکی از موارد مهم هنگام عملیات حسابداری، اصلاحات است، اصلاحاتی که حاصل اشتباه حسابدار و یا حاصل تعامل با مشتریان میباشد.در ارسال صورتحساب به سامانه مودیان هم ممکن است پس از گذشت مدتی از ارسال بنا به هر دلیلی،صورتحساب صادره، نیاز به اصلاح، برگشت و یا ابطال در سامانه مودیان داشته باشد،در این بخش از آموزش نحوه اصلاحات همراه با مثال آورده شده است.

دریافت گواهی مهر سازمانی CSR

گواهی مهر سازمانی CSR در حکم مهر و امضای صورتحسابها می باشد. دریافت این گواهی از نظر سازمان مالیاتی الزامی است ولی در حال حاضر بدون این مهر و امضاء امکان ارسال صورتحسابها نیز وجود دارد. در این ویدیو نحوه دریافت گواهی سازمانی توضیح داده شده است.

معرفی نرم افزار ( افزونه ) واسط حسابداران برتر
 

تأکید بر اتصال به سامانه مودیان و اهمیت ارسال صورتحساب الکترونیکی به این سامانه به عنوان یک چالش مدیریتی و حسابداری برای سازمان‌ها، کارفرمایان و حسابداران مطرح است. در حال حاضر، برای رفع این چالش، روشی مناسب و کارآمد برای ارسال صورتحساب به سامانه مودیان بسیار ضروری مینمود.

روشی جدید، برای اتصال به سامانه مودیان و ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی به آن، یک راهکار نوآورانه را میطلبید. روشی که به شما این امکان را ب‌دهد که به سادگی و بدون نیاز به دانش فنی عمیق، صورتحساب‌های الکترونیکی خود را به سامانه مودیان ارسال کنید.چرا که، متصل‌شدن به سامانه مودیان ضروری است زیرا به وسیله ثبت صورتحساب‌های الکترونیکی خود در این سامانه، می‌توانید تمامی مشمولیت‌های مالیاتی خود را رعایت کنید و از معافیت‌های مالیاتی بهره‌برداری کنید. عدم ثبت‌نام و اتصال به سامانه مودیان ممکن است منجر به جریمه و تبعیض در امور مالیاتی شود.

از طرفی مجموعه حسابداران برتر که در عرصه آموزش بصورت مدرن و با استفاده از آخرین تکنولوژی انجام وظیفه مینمود در راستای درخواستهای مکرر کاربران جهت استفاده از نرم افزار واسط سامانه مودیان ، با استفاده از دانش فنی تیم برنامه نویسی ،اقدام به ارائه نرم افزار واسط جهت سامانه مودیان نموده است.

این نرم افزار واسط مختص حسابداران ،مدیران مالی یا صاحبان مشاغلی است که نرم افزار مالی ندارند یا نرم افزار مالی ایشان قابلیت ارسال صورتحساب به سامانه مودیان را نداشته و یا بنا به دلایلی امکان استفاده از نرم افزار مالی جهت ارسال صورتحساب به سامانه مودیان را ندارند.

نرم افزار واسط حسابداران برتر بصورت تحت وب و تحت ویندوز ارائه میگردد.

نرم افزار واسط سامانه مودیان حسابداران برتر ،به عنوان یک راهکار ساده و کارآمد برای ارسال صورتحساب الکترونیکی ارائه شده است و این راهکار جدید، تمامی نیازهای کاربر برای ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان را برآورده مینماید و امکاناتی منحصر به فرد را در اختیار ایشان قرار می‌دهد. 

برخی از ویژگی‌های افزونه واسط حسابداران برتر آن عبارتند از:

۱- سادگی و آسانی در استفاده از نرم افزار واسط : با این راهکار، شما بدون نیاز به دانش فنی عمیق، به راحتی قادر به ارسال صورتحساب الکترونیکی خواهید بود.

۲- سرعت و قابلیت همگام سازی نرم افزار واسط: این راهکار با سرعت بالا عمل می‌کند و به طور آنی و همگام، صورتحساب‌های شما را با سامانه مودیان هماهنگ می‌کند.

۳- امنیت و حفاظت از اطلاعات نرم افزار واسط: تضمین می‌شود که اطلاعات شما در حین انتقال و ذخیره‌سازی محافظت شده و امنیت آن راهکار حفظ می‌شود.

۴- چندپلتفرمی بودن نرم افزار واسط: این راهکار بر روی تمامی سیستم‌ها و دستگاه‌های قابل حمل قابل استفاده است. شما می‌توانید از هر کجا که می‌خواهید، صورتحساب‌های الکترونیکی خود را ارسال کنید.

۵- قیمت مناسب نرم افزار واسط: این راهکار قیمتی مناسب و صرفه‌جویی اقتصادی را برای شما فراهم می‌کند، بدون اینکه کیفیت و کارایی آن کاهش یابد.و با توجه به نیاز خود ،پلن انتخاب مینمایید.

بنابراین، اگر به دنبال یک راهکار مدرن و همه‌جانبه برای ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان هستید، راهکار نرم افزار واسط حسابداران برتر انتخاب مناسبی است که نیازهای شما را به بهترین شکل برآورده می‌کند.

راه‌های متنوع برای ارسال صورتحساب به سامانه مودیان

برای ارسال صورتحساب‌های الکترونیکی به سامانه مودیان، می‌توانید از راه‌های متنوعی استفاده کنید که باعث سهولت و راحتی در ارسال این صورتحساب‌ها می‌شود. در ادامه به برخی از روش‌های مختلف ارسال صورتحساب به سامانه مودیان پرداخته‌ایم.

روش ارسال از طریق نرم‌افزار حسابداری:

در این روش، می‌توانید با استفاده از نرم‌افزار حسابداری خود، صورتحساب‌های الکترونیکی را به سامانه مودیان ارسال کنید. در صورتی که نرم‌افزار حسابداری شما این قابلیت را ندارد، می‌توانید از نرم‌افزار واسط حسابداران برتر که قابلیت اتصال به سامانه مودیان را دارد، استفاده کنید.

روش ارسال از طریق شرکت معتمد مالیاتی:

در این روش، می‌توانید از خدمات یک شرکت معتمد مالیاتی استفاده کنید. این شرکت‌ها امکان اتصال غیرمستقیم به سامانه مودیان را فراهم می‌کنند و صورتحساب‌های الکترونیکی شما را به طور مستقیم به سامانه مودیان ارسال می‌کنند.

از روش‌های دیگر:

علاوه بر روش‌های فوق، ممکن است روش‌های دیگری نیز برای ارسال صورتحساب به سامانه مودیان وجود داشته باشد. مثلاً امکان استفاده از سایت یا پلتفرم‌های آنلاین می‌تواند برای ارسال صورتحساب‌ها مورد استفاده قرار بگیرد.

به طور خلاصه، برای ارسال صورتحساب به سامانه مودیان می‌توانید از راه‌های مختلفی استفاده کنید که بسته به نیاز و شرایط شما، بهترین روش را انتخاب کنید. هر روشی که انتخاب کنید، حتماً مطمئن شوید که صورتحسابهای الکترونیکی بدرستی ارسال میشوند.

ویژگی‌های برجسته یک نرم افزار مناسب برای ارسال صورت‌حساب به سامانه مودیان:

هنگام جستجوی یک نرم افزار واسط برای ارسال صورت‌حساب‌ها به سامانه مودیان، مهم است که به ویژگی‌های متمایز و منحصربه‌فرد آن توجه کنید. در زیر به برخی از ویژگی‌های برجسته یک نرم افزار مناسب برای ارسال صورت‌حساب به سامانه مودیان اشاره شده است:

مدیریت کالا و خدمات:در نرم افزار واسط بایستی امکان مدیریت کامل و جامعی بر روی کالاها و خدمات مورد فروش، از ایجاد و ویرایش تا حذف و ثبت تغییرات وجود داشته باشد.

مدیریت مشتریان: در نرم افزار واسط بایستی قابلیت ثبت و مدیریت اطلاعات مشتریان شامل نام، آدرس، شماره تماس و سایر جزئیات ضروری وجود داشته باشد.

مدیریت فاکتورهای فروش: در نرم افزار واسط بایستی امکان ایجاد و مدیریت فاکتورهای فروش به صورت ساده و کارآمد، شامل افزودن موارد فروش، محاسبه مالیات، تخفیف‌ها و جمع‌آوری اطلاعات فاکتور وجود داشته باشد.

مدیریت برگشت از فروش: در نرم افزار واسط بایستی قابلیت ثبت و پیگیری برگشتی‌های مشتریان و مدیریت مراحل مربوطه وجود داشته باشد.

قابلیت طراحی فاکتور چاپی: در نرم افزار واسط بایستی امکان طراحی سفارشی فاکتورهای چاپی با قابلیت اضافه کردن لوگو، جزئیات فروش و سایر اطلاعات مهم وجود داشته باشد.

امکان ایمپورت پیشرفته از اکسل: در نرم افزار واسط بایستی قابلیت وارد کردن اطلاعات فاکتورها و مشتریان به صورت دسته‌ای از طریق فایل اکسل وجود داشته باشد.

استعلام وضعیت فاکتور در سامانه مودیان: در نرم افزار واسط بایستی قابلیت بررسی وضعیت فاکتورها در سامانه مودیان و دریافت اطلاعات درباره وضعیت پرداخت و تسویه حساب وجود داشته باشد.

نداشتن محدودیت در صدور فاکتور و ارسال به سامانه مودیان: در نرم افزار واسط بایستی امکان صدور فاکتورهای بی‌نهایت و ارسال آن‌ها به سامانه مودیان بدون هیچگونه محدودیتی وجود داشته باشد.

قابلیت اکسپورت به اکسل: در نرم افزار واسط بایستی امکان استخراج اطلاعات فاکتورها و گزارش‌ها به صورت فایل اکسل برای استفاده‌ی بعدی و تجزیه و تحلیل دقیق‌تر وجود داشته باشد.

گزارش مرور فروش: در نرم افزار واسط بایستی قابلیت دسترسی به گزارشات جامع و دقیق مربوط به فروش، شامل جمع‌آوری داده‌ها، تحلیل و تفسیر آن‌ها و ارائه‌ی گزارشات مفید وجود داشته باشد.

پشتیبانی از الگوهای صورت حساب سامانه مودیان: در نرم افزار واسط بایستی امکان استفاده از الگوهای صورت‌حساب تعریف شده در سامانه مودیان برای سرعت‌بخشیدن به فرآیند صدور و ارسال صورت‌حساب وجود داشته باشد.

ارسال مستقیم به سامانه مودیان با کد حافظه مالیاتی مودی: در نرم افزار واسط بایستی قابلیت ارسال مستقیم فاکتورها به سامانه مودیان با استفاده از کد حافظه مالیاتی مودی، بدون نیاز به واسطه وجود داشته باشد.

به‌روزرسانی، آموزش و پشتیبانی نامحدود: در نرم افزار واسط بایستی امکان به‌روزرسانی نرم افزار، دسترسی به منابع آموزشی و دریافت پشتیبانی نامحدود از تیم پشتیبانی فنی وجود داشته باشد.

داشبورد ویژه سامانه مودیان: در نرم افزار واسط بایستی ارائه داشبورد ساده و قابل فهم با نمودارها و گزارش‌های تحلیلی درباره وضعیت فروش و صورت‌حساب‌ها در سامانه مودیان وجود داشته باشد.

بهتر است قبل از خرید نرم افزار، ویژگی‌های مورد نیاز خود را با دقت بررسی کرده و یک نرم افزاری را انتخاب کنید که به بهترین شکل با نیازهای کسب و کارتان سازگار باشد و نرم افزار واسط سامانه مودیان حسابداران برتر تمام این قابلیت ها را دارد.

امکان ویژه نرم افزار واسط حسابداران برتر در ارسال صورتحساب های مالیاتی به سازمان امور مالیاتی:

با توجه به قانون مالیات‌های مستقیم و الزامات مربوط به ارسال صورتحساب به سازمان امور مالیاتی، حسابداران برتر تصمیم گرفته است راهکاری منحصر به فرد برای ارسال صورتحساب های مالیاتی مودیان را به صورت نامحدود ارائه دهد. در این راستا، حسابداران برتر پلتفرمی را با نام "سامانه مودیان" ایجاد کرده است که به صاحبان مشاغل امکان ارسال صورتحساب های مالیاتی به سازمان امور مالیاتی می‌دهد. و تعداد ارسال صورتحسابهای الکترونیکی نامحدود میباشد.

در این روش، نیازی به خرید نرم افزار و همچنین قرارداد با شرکت‌های معتمد مالیاتی نیست. صاحبان مشاغل می‌توانند به راحتی صورتحساب های خود را از طریق سامانه پایانه فروشگاهی حسابداران برتر به سازمان امور مالیاتی ارسال کنند. این راهکار به صاحبان مشاغل این امکان را می‌دهد تا هزینه های مربوط به خدمات شرکت‌های معتمد مالیاتی را صرفه‌جویی کنند.

پلتفرم حسابداری حسابداران برتر:

برای رفع نیازهای حسابداری شما، حسابداران برتر نرم افزار واسط نامحدود ارائه می‌دهد که باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش سهولت در مدیریت حسابداری شما می‌شود. این پلتفرم امکانات ویژه‌ای را به شما ارائه می‌دهد که بدون نیاز به خرید نرم‌افزارهایی با محدودیت ثبت فاکتور می‌توانید از آن استفاده کنید.

مهمترین ویژگی‌های نرم افزار واسط نامحدود حسابداران برتر عبارتند از:

سیستم ارسال مستقیم صورتحساب‌های الکترونیکی مالیاتی: با استفاده از این نرم افزار واسط، می‌توانید صورتحساب‌های الکترونیکی مالیاتی خود را بدون نیاز به معتمدین مالیاتی و بدون دریافت خدمات از شرکت‌های دیگر، مستقیماً ارسال کنید.

امکان ارسال روزانه یا هفتگی صورتحساب‌ها: این افزونه واسط به شما امکان می‌دهد تا صورتحساب‌ها را به صورت روزانه یا هفتگی ارسال کنید، در نتیجه مدیریت و ثبت صورتحساب‌ها بسیار آسان می‌شود.

نمایش و ویرایش اطلاعات فاکتورهای ثبت شده: با استفاده از این نرم افزار واسط، می‌توانید اطلاعات فاکتورهای ثبت شده را به‌راحتی مشاهده و ویرایش کنید، این امکان به شما کمک می‌کند تا دقت و صحت اطلاعات را بررسی کنید.

اصلاح و ارسال مجدد فاکتورهای دارای خطا: در صورت وجود خطا یا نیاز به اصلاح فاکتورها، نرم افزار واسط حسابداران برتر به شما امکان می‌دهد تا فاکتورها را اصلاح و مجدداً ارسال کنید، بدون نیاز به مراجعه به معتمدین مالیاتی یا پرداخت هزینه‌های اضافی.

نمایش تعداد بسته‌های API استفاده شده: با استفاده از این ویژگی، می‌توانید تعداد بسته‌های API مورد استفاده خود را مشاهده کنید و نظارت دقیق‌تری بر استفاده از منابع خود داشته باشید.

افزودن شرکت به تعداد مورد نظر: قابلیت اضافه کردن شرکت به تعداد مورد نظر و با قیمت خیلی کمتر نسبت به نرم افزار 

از طریق نرم افزار واسط نامحدود حسابداران برتر، شما می‌توانید به صورت آنلاین و بدون هیچ هزینه‌ای حسابداری مالیاتی کسب‌وکار خود را مدیریت کنید و به بهبود کارایی و صرفه‌جویی در زمان و هزینه‌های خود بپردازید.

چرا باید از سامانه مالی حسابداران برتر استفاده کنیم؟

از آنجا که سامانه صدور صورتحساب الکترونیکی حسابداران برتر با نحوه‌ای منحصر به فرد عمل می‌کند، توصیه می‌کنیم که از این سامانه استفاده کنید. با ثبت نام در این سامانه و اتصال به فروشگاه و سازمان خود از طریق توکن نرم‌افزاری، امنیت اطلاعات شما به شدت

 افزایش می‌یابد و هیچ کسی، حتی معتمدین، به اطلاعات شخصی و مالی شما دسترسی نخواهد داشت. در واقع، تمام اطلاعات شما در توکن نرم‌افزاری ذخیره شده و به صورت مستقیم بدون واسطه به سامانه مودیان مالیاتی ارسال می‌شود.

چندین دلیل وجود برای انتخاب نرم افزار ارسال صورتحساب الکترونیکی حسابداران برتر وجود دارد:

توکن نرم‌افزاری با امنیت بالا و بدون دخالت معتمدین مالیاتی عمل می‌کند.

در حال حاضر شرکتهای بزرگی از این نرم افزار استفاده میکنند.

استفاده از این نرم افزارهزینه‌های شرکتها و اشخاص را کاهش می‌دهد.

سامانه مودیان دارای گواهینامه‌های معتبر از نهادهای قابل اعتماد است.

برای ثبت نام در سامانه مودیان، فقط کافیست اطلاعات خواسته شده را در صفحه مربوطه وارد کنید و ثبت نام خود را انجام دهید.

بعد از تکمیل ثبت نام، لینک ورود به سامانه حسابداران برتر به همراه نام کاربری و کلمه عبور برای شما ارسال می‌شود. با استفاده از این اطلاعات، می‌توانید به پنل خود وارد شده و بدون محدودیت صورتحساب‌های الکترونیکی مالیاتی خود را ثبت و ارسال کنید.

بنابراین، بهتر است به سرعت ثبت نام خود را تکمیل کنید. با داشتن دسترسی سریعتر به سامانه ارسال صورتحساب مالیاتی حسابداران برتر، امکان ارسال سریع‌تر صورتحساب‌ها و فاکتورهای فروش سازمان شما به سامانه مودیان مالیاتی فراهم می‌شود.

خدمات پشتیبانی و نصب نرم افزار حسابداران برتر:

ثبت نام شما در کمتر از 1 دقیقه تکمیل می‌شود!

برای ثبت نام، فرم مربوطه را با جزئیات خود پر کنید. سپس یک پیامک حاوی لینک ورود به صفحه سامانه ارسال صورتحساب الکترونیکی حسابداران برتر، نام کاربری و کلمه عبور برای شما ارسال خواهد شد. این لینک و اطلاعات ورود به سامانه ابری را شامل می‌شود.

با داشتن نام کاربری و کلمه عبور، می‌توانید از طریق لینکی که پس از ثبت نام در این صفحه به شما نشان داده می‌شود، به سامانه ارسال صورتحساب الکترونیکی حسابداران برتر وارد شوید و صورتحساب‌ها و فاکتورهای خود را ارسال نمایید.

ارسال صورتحساب الکترونیکی فقط با چند کلیک!!!

1- ورود به سامانه: به سامانه مودیان مالیاتی وارد شوید و با استفاده از اطلاعات ورودی خود وارد حساب کاربری خود شوید.

2- تنظیمات پروفایل: در قسمت تنظیمات پروفایل، اطلاعات خود را وارد کنید، از جمله نام، آدرس و شماره تماس. این اطلاعات بر روی صورتحساب الکترونیکی شما نمایش داده می‌شوند.

3- تنظیمات توکن: توکن نرم‌افزاری را که اطلاعات شما را امضا کرده و امن می‌کند، تنظیم کنید. این توکن ارتباط شما با سامانه پایانه فروشگاهی حسابداران برتر را فراهم می‌کند.

4- تعریف کالا: کالاها و خدمات خود را در سامانه مودیان مالیاتی ثبت کنید. برای هر کالا مشخصاتی مانند نام، قیمت و مالیات مربوطه را وارد کنید.

5- ثبت فاکتور: پس از تنظیمات، فاکتورهای خود را در سامانه ثبت کنید. مشخصات فروش، شامل کالاها، تعداد، قیمت و مبلغ کل، در فاکتور ثبت می‌شوند.

6- ارسال صورتحساب: پس از ثبت فاکتور، صورتحساب مالیاتی به صورت الکترونیکی تولید می‌شود. شما می‌توانید آن را به صورت مستقیم و الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی ارسال کنید.

با انجام این مراحل، شما می‌توانید به راحتی صورتحساب‌های خود را به یامانه مودیان ارسال کنید.

مزایای ارسال صورتحساب الکترونیکی به سامانه مودیان مالیاتی :

1- با صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی مالیاتی، فرد از مواجهه با جرایم مالیاتی محروم می‌شود و به عنوان یک مشوق مالیاتی محسوب می‌شود.

2- با برخورداری از صورتحساب الکترونیکی مالیاتی، نیازی به مراجعه به دفاتر و مدارک مودی برای ممیزی مالیاتی نمی‌باشد.

3- در صورت داشتن صورتحساب الکترونیکی مالیاتی الکترونیکی، نیازی به ثبت صورت معاملات فصلی در سامانه معاملات فصلی نیست.

4- برای افرادی که دارای صورتحساب الکترونیکی مالیاتی هستند، جرایم مالیاتی قابل اعمال نمی‌باشد.

با استفاده از این مزایا، افراد می‌توانند با ارسال صورتحساب مالیاتی، برخورداری و سهولت بیشتری در مسائل مالیاتی را تجربه کنند.

صدور و ارسال صورتحساب الکترونیکی در نرم افزار حسابداران برتر

در این قسمت، به شما نحوه صدور صورتحساب الکترونیکی را به طور کامل آموزش خواهیم داد. این آموزش به شما کمک می‌کند که بدون تاخیر و بدون وقوع هیچ خطایی، صورتحساب مالیاتی خود را ارسال کنید.

ثبت‌نام در سامانه مودیان مالیاتی:

برای صدور صورتحساب الکترونیکی، نیازی به دریافت خدمات از معتمدین مالیاتی نیست. شما فقط باید در سامانه ارسال نامحدود صورتحساب مالیاتی حسابداران برتر ثبت‌نام کنید و سپس به پنل خود وارد شوید. در پنل خود، می‌توانید به صورت مستقیم صورتحساب‌های خود را برای سامانه مودیان مالیاتی ارسال کنید.

استفاده از سامانه ارسال صورتحساب‌های مالیاتی حسابداران برتر:

با استفاده از سامانه ارسال صورتحساب‌های مالیاتی حسابداران برتر، نه تنها در هزینه‌های خود صرفه‌جویی می‌کنید، بلکه همچنین قادر خواهید بود به صورت مستقیم بر روی ارسال صورتحساب‌ها نظارت داشته باشید.

با این روش، شما به راحتی می‌توانید صورتحساب‌های مالیاتی خود را صادر و ارسال کنید و همزمان از امکانات و سرویس‌های سامانه مودیان بهره‌مند شوید.

سامانه صورتحساب الکترونیکی مالیاتی

برای ارسال صورتحساب مالیاتی یا ثبت فاکتور در سامانه مودیان مالیاتی، می‌توانید از سامانه ثبت معاملات برخط با آدرسhttps://hesabdaranebartar.com/ استفاده کنید. افراد حقوقی و صاحبان مشاغل می‌توانند با وارد کردن اطلاعات مورد نیاز و تکمیل مراحل 

صورتحساب الکترونیکی مالیاتی، صورتحساب خود را صادر کنند. با ثبت نام در سامانه ارسال صورتحساب مالیاتی حسابداران برتر و استفاده از این سامانه، صورتحساب الکترونیکی مالیاتی خود را ارسال کنید.

صدور صورتحساب الکترونیکی مالیاتی

صدور صورتحساب مالیاتی به صورت الکترونیکی و برخط انجام می‌شود. اشخاص حقوقی برای صدور و ارسال صورتحساب مالیاتی، باید مراحل زیر را رعایت کنند:

جمع آوری مدارک: تمامی مدارک مربوط به صورت درآمد، فروش کلال و خدمات را جمع آوری کنید.

ثبت در سامانه: به سامانه ثبت معاملات برخط به آدرس https://hesabdaranebartar.com/ مراجعه کنید و اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید.

تکمیل مراحل: مراحل صورتحساب الکترونیکی مالیاتی را تکمیل کنید و اطلاعات مربوطه را وارد کنید.

صدور صورتحساب: پس از تکمیل مراحل، صورتحساب الکترونیکی مالیاتی خود را صادر کنید.

با رعایت این مراحل، شما می‌توانید به طور آنلاین و الکترونیکی صورتحساب فروش خود را به سامانه مودیان مالیاتی ارائه کنید.

نکات مهم ثبت معاملات و محاسبات مالیات در سامانه مودیان مالیاتی

بعد از بررسی و تصویب ماده 5 از لایحه صندوق مکانیزه فروش و سامانه مودیان توسط مجلس شورای اسلامی، فرآیندهایی برای ثبت معاملات و محاسبات مالیات در نظر گرفته شده است. در ادامه، به آن پرداخته میشود:

برای صدور صورتحساب الکترونیکی، فروشنده می‌تواند در سامانه مودیان صورتحساب را صادر کند. اگر مودی با مصرف کننده نهایی در ارتباط باشد، مراحل صدور صورتحساب مالیاتی توسط پایانه‌های فروشگاهی انجام می‌شود. اما اگر خریدار، مصرف کننده نهایی 

نباشد، صورتحساب الکترونیکی به صورت خودکار در کارپوشه فروشنده قرار می‌گیرد.

در پایان هر دوره، سامانه مودیان بدهی‌های مالیاتی را محاسبه می‌کند.

ماموران مالیاتی تنها در مواردی که قانونی تعیین شده است، مشارکت و دخالت دارند و در سایر موارد حق دخالت بر امور اشخاص مشمول را ندارند.

آموزش ثبت فاکتور فروش در سامانه مودیان

بر اساس بخشنامه‌های ارائه شده، از فروردین سال 1402، اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موظف هستند فاکتورهای فروش خود را در سامانه مودیان ثبت کنند. برای ثبت فاکتور فروش، به سامانه حسابداران برترمراجعه کنید و نام کاربری و رمز عبور خود را وارد کنید. 

در صورتی که قبلاً در این سامانه ثبت نام نکرده‌اید، می‌توانید در همان صفحه به ثبت نام بپردازید.

مدیریت فاکتور فروش در نرم افزار واسط حسابداران برتر 

برای مدیریت بهتر فروش و فاکتورها، از سامانه حسابداران برتر که به صورت نامحدود در دسترس قراردارد ، استفاده کنید. با استفاده از این سامانه، شما می‌توانید فاکتورها و صورتحساب‌های خود را به صورت مستقیم در سامانه مودیان مالیاتی ثبت و ارسال کنید.

نحوه ویرایش فاکتورها در نرم افزار واسط حسابداران برتر

در صورتی که به طور اشتباه فاکتوری را ثبت کرده و نیاز به اصلاح داشتید، می‌توانید فاکتور را اصلاح و ویرایش کنید. برای انجام این کار، باید یک صورتحساب اصلاحی ارسال یا فاکتور را ابطال نمایید. به همین دلیل، در ثبت فاکتورها دقت کافی را به خرج دهید تا نیاز 

به اصلاح ویرایشی نداشته باشید.

الزام صدور فاکتور فروش در نرم افزار واسط حسابداران برتر

اگر می‌خواهید بدانید چرا باید فاکتور فروش را در نرم افزار واسط حسابداران برتر صادر کنید و چه ضرورتی وجود دارد، باید بدانید که سازمان امور مالیاتی کشور از طریق بخشنامه‌ای که منتشر شده است، مشاغل مختلف را به ثبت فاکتور در سامانه مودیان مالیاتی توجیه 

کرده است. هدف اصلی این اقدام، سهولت در محاسبه مالیات و جلوگیری از فرار مالیاتی است.

نکات کلیدی درباره صدور فاکتور فروش

نیاز به ثبت فاکتورهای فروش: طبق بخشنامه جدید، از فروردین و تیرماه سال 1402 به بعد، اشخاص حقوقی و صاحبان مشاغل موظفند تمامی فاکتورها و صورتحسابهای فروش خود را در سامانه مودیان ثبت کنند.

امکان ویرایش و اصلاح فاکتور: پس از ثبت فاکتورها در سامانه مودیان ، امکان ویرایش و اصلاح آن‌ها وجود ندارد. بنابراین، در هنگام ثبت فاکتورها و صورتحسابهای فروش، دقت لازم را داشته باشید.

اطلاعات ضروری در فاکتور: حتماً شماره سریال، شماره ثبت، شناسه ملی و شماره تماس طرفین معامله را در فاکتور و صورتحسابهای فروش یادداشت کنید.

صدور فاکتور در سامانه مودیان: صدور فاکتور در سامانه مودیان به معنای تسهیل در محاسبه مالیات است، فاکتورها و صورتحسابهای فروش در کارپوشه ذخیره می‌شوند.

سقف مبلغ صدور فاکتور فروش: میزان سقف مبلغ ارسال صورتحساب الکترونیکی مالیاتی در سامانه مودیان، بسته به اندازه معاملات دوره مالی سال گذشته است. 

امکان ارسال آفلاین: شما می‌توانید صورتحساب‌های فروش خود را به صورت آفلاین از طریق نرم افزارواسط حسابداران برترانجام دهید، و پس از اطمینان از ثبت صحیح آنرا بصورت آنلاین در سامانه مودیان ثبت کنید.

سامانه مودیان مالیاتی:

در جهت سهولت و ایمنی پرداخت مالیات، سازمان امور مالیاتی کشور سامانه آنلاینی راه‌اندازی کرده است. این سامانه به نام سامانه مودیان شناخته می‌شود و به منظور جمع آوری و دریافت مالیات‌ها و بدهی‌های مالیاتی از اشخاص مشمول استفاده می‌شود.


مجموعه حسابداران برتر در جهت تسهیل ارتباط بین شرکتهای حقوقی و صاحبان مشاغل نرم افزار واسط سامانه مودیان را ارائه نموده که این اشخاص می‌توانند در سامانه ثبت نام کرده و صورتحساب مالیاتی خود را به صورت الکترونیکی صادر کنند. استفاده از این نرم افزار واسط حسابداران برتر به اشخاص این امکان را می‌دهد تا هزینه‌های خود را کاهش داده و به 

طور مستقیم بر ارسال صورتحساب‌های مالیاتی خود نظارت کنند.

با این تحولات جدید، سامانه مودیان مالیاتی نه تنها فرایند پرداخت مالیات را ساده‌تر و سریع‌تر کرده است، بلکه به اشخاص مشمول امکان کنترل و مدیریت بهتر بر صورتحساب‌های مالیاتی خود را نیز می‌دهد.

آیا هنوز سوال دارید؟ برای تسریع در پاسخگویی به شما لطفاً سوال خود را مطرح کنید.

در سال‌های اخیر، دولت و به‌طور خاص سازمان امور مالیاتی کشور با یکی از مشکلاتی مواجه شده‌اند که بحث فرار مالیاتی برخی از مودیان است. این موضوع باعث کاهش قابل توجه درآمدهای مالیاتی دولت و افزایش فشار بر سایر مودیان مالیاتی شده است.

در این راستا، دولت اقدامات مهمی را برای مقابله با این مشکل اتخاذ کرده است. یکی از مهمترین اقدامات آن، تاسیس و راه‌اندازی سامانه مودیان مالیاتی است که در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، مورد تصریح قانون‌گذار قرار گرفته است. بر اساس این قانون، برخی از مودیان مالیاتی ملزم به ثبت نام در این سامانه و انجام تکالیف قانونی مربوط به آن، از جمله ارسال صورت‌حساب الکترونیکی، می‌باشند. در صورت عدم انجام این تکالیف، با ضمانت اجراهای مقرر در قانون، مواجه خواهند شد.

در مقاله حاضر، ابتدا به معرفی سامانه مودیان مالیاتی tp.tax.gov.ir و توضیح نحوه ورود به سایت آن و بررسی ثبت‌نام در این سامانه پرداخته شده و در انتها، به سوال اینکه چه کسانی باید در سامانه مودیان ثبت‌نام کنند، پاسخ داده خواهد شد.

سامانه مودیان مالیاتی tp.tax.gov.ir چیست؟

سامانه مودیان مالیاتی tp.tax.gov.ir یک سامانه است که برای اولین بار در قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان مورد تصریح قانون گذار قرار گرفته است. این سامانه، تحت مدیریت سازمانی است که به هر مودی، کارپوشه ویژه‌ای اختصاص داده شده است و تبادل اطلاعات میان مودیان و سازمان، منحصراً از طریق آن کارپوشه انجام می‌شود. مودیان می‌توانند با استفاده از هرگونه سخت‌افزار یا نرم‌افزار، از جمله رایانه شخصی، پایانه فروشگاهی، سامانه‌های ابری و غیره، به این سامانه متصل شوند.

مودیان مالیاتی مشمول دارای دو وظیفه اصلی هستند:

صدور صورت حساب الکترونیکی: به جای ارسال صورت معاملات فصلی در سامانه مربوط به آن، مودیان مالیاتی می‌توانند صورت حساب خود را به صورت الکترونیکی از طریق سامانه مودیان مالیاتی ارسال کنند.

ثبت پایانه‌های فروشگاهی: خرده‌فروشی‌ها و واحدهای صنفی که به طور مستقیم با مصرف کننده نهایی در ارتباط هستند، باید پایانه‌های فروشگاهی خود را در سامانه مودیان مالیاتی ثبت کنند.

سامانه مودیان برای ثبت نام در قانون پایانه های فروشگاهی برای همه صاحبان مشاغل و شرکت ها اجباری است. اما این به معنی این نیست که همه باید در یک زمان و تاریخ مشخص عضو سامانه شوند. آنها می بایست بر اساس فراخوان هایی که سازمان مالیاتی اعلام می کند، ثبت نام خود را انجام دهند. در ادامه مراحل ثبت نام در سامانه مودیان توضیح داده می شود.

درباره فراخوان های ثبت نام در سامانه مودیان، هنوز هیچ مصوبه قانونی منتشر نشده است. اما بر اساس پیشنهاد سازمان مالیاتی، فراخوان های ثبت نام ممکن است به شرح زیر باشد:

از تاریخ ۱ / ۸ / ۱۴۰۱، شرکت های عضو بورس و فرابورس

از تاریخ ۱ / ۱۰ / ۱۴۰۱، شرکت های دولتی و سایر دستگاه های اجرایی مشمول ماده ۵ قانون مدیریت خدمات کشوری

از تاریخ ۱ / ۱ / ۱۴۰۲، اشخاص حقوقی به جز اشخاص حقوقی موضوع ماده ۱۶ قانون مالیات بر ارزش افزوده

از تاریخ ۱ / ۴ / ۱۴۰۲، صاحبان مشاغل موضوع فراخوان های هشت گانه مالیات بر ارزش افزوده ( صاحبان مشاغل مشمول مالیات بر ارزش افزوده )

از تاریخ ۱ / ۷ / ۱۴۰۲، صاحبان مشاغل گروه های اول و دوم

از تاریخ ۱ / ۱۰ / ۱۴۰۲، کلیه اشخاص مشمول باقی مانده.

آموزش ثبت نام در سامانه مودیان

برای ثبت نام در سامانه مودیان، ابتدا به درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی از طریق سامانه my.tax.gov.ir وارد شوید. سپس در پنجره ثبت نام، اطلاعات مورد نیاز را وارد کنید. این اطلاعات شامل کد ملی یا کد فراگیر یا شناسه ملی، شماره همراه (که حتما باید به نام شخص مودی یا مدیر عامل اشخاص حقوقی باشد)، تاریخ تولد و عبارت امنیتی است.

پس از وارد کردن اطلاعات مورد نیاز، گزینه ثبت نام را انتخاب کنید و پیامک حاوی کد ثبت نام را دریافت کنید (به شماره تلفنی که معرفی کرده‌اید ارسال خواهد شد). سپس وارد سامانه مودیان شده و اطلاعات هویتی، اطلاعات پایانه فروشگاهی (در صورت لزوم) و اطلاعات حافظه مالیاتی (در صورت لزوم) خود را تکمیل کنید. همچنین، با تماشای فیلم آموزشی نیز می‌توانید به طور دقیق‌تر با نحوه ثبت نام در سامانه مودیان آشنا شوید.

مفهوم پایانه فروشگاهی چیست؟

پایانه فروشگاهی یک نرم افزار یا سخت افزار است که این امکان را فراهم می کند تا در فروشگاه ها و مغازه ها از طریق اتصال به درگاه های الکترونیکی پرداخت رسمی کشور، سامانه مودیان و صدور صورتحساب الکترونیکی استفاده شود. با استفاده از پایانه فروشگاهی، تراکنش های الکترونیکی، ارسال صورتحساب الکترونیکی و انتقال اطلاعات مربوط به فعالیت مودی از طریق حافظه مالیاتی به سامانه مودیان امکان پذیر می شود.

از وسایل متداولی که به عنوان پایانه فروشگاهی استفاده می شوند، رایانه، دستگاه کارتخوان (دستگاه پوز) و سامانه های پرداخت الکترونیکی می توان نام برد. همچنین، پایانه فروشگاهی باید دارای اتصال به سامانه مودیان باشد تا تمام اطلاعات مربوط به فعالیت مودی، از جمله تراکنش های الکترونیکی و صورتحساب های الکترونیکی، به سامانه مودیان ارسال شود و در پرونده و سوابق مالیاتی مودی ثبت شود.

صدور صورتحساب الکترونیکی نیز یکی از ویژگی های مهم پایانه های فروشگاهی است. صورتحساب الکترونیکی، صورتحسابی است که به صورت سیستمی صادر می شود و در مقاله "همه چیز درباره صورتحساب الکترونیکی و نحوه صدور آن" به تفصیل توضیح داده شده است.

در خصوص پایانه های فروشگاهی، باید به این نکته توجه کرد که بانک مرکزی و حسب مورد کلیه بانک ها و ارائه دهندگان خدمات پرد

به زبان ساده توضیح می‌دهم که چه کسانی باید از دستگاه پایانه فروشگاهی استفاده کنند. خرده‌فروش‌ها و واحدهایی که مستقیما با مشتریان خود ارتباط دارند باید از دستگاه پایانه فروشگاهی استفاده کنند. در ضمن، این افراد باید شماره حساب‌ها و شناسه دستگاه‌های کارت‌خوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی خود را اعلام کنند. اگر به هر دلیلی (مثلا تعطیلی موقت یا دائم، یا انحلال واحد کسب و کار) دستگاه پایانه فروشگاهی به طور موقت یا دائم متوقف شود، باید این موضوع را به سازمان مالیاتی اعلام کنند. در موارد استفاده از دستگاه کارت‌خوان بانکی یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی، رسید یا گزارش الکترونیکی پرداخت خرید صادره در حکم صورتحساب الکترونیکی است.

توضیح انواع صورتحساب الکترونیکی به زبان ساده:

بعد از تصویب قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، صورتحساب ها به دو نوع الکترونیکی و کاغذی تقسیم می‌شوند.

نوع اول صورتحساب الکترونیکی، صورتحسابی است که شامل اطلاعاتی مانند نوع فروش، نوع خریدار، تاریخ و زمان صدور، اطلاعات هویتی فروشنده و خریدار، مشخصات کالا یا خدمات ارائه شده، واحد سنجش، مبلغ واحد، تخفیفات، مالیات بر ارزش افزوده، شرح و سایر عوارض و مبلغ سایر عوارض آن را شامل می‌شود.

نوع دوم صورتحساب الکترونیکی، صورتحسابی است که شامل اطلاعات کامل فروشنده و اطلاعات کامل کالا و خدمات بدون اطلاعات خریدار است و نقدی تلقی می‌شود. برای خرید این نوع از صورتحساب، اعتبار مالیاتی ارزش افزوده قابل احتساب نیست.

نوع سوم صورتحساب الکترونیکی، صورتحساب پرداخت وجه است که از دستگاه کارتخوان بانکی و یا درگاه الکترونیکی پرداخت، به عنوان پایانه فروشگاهی فروشنده (مودی) پذیرفته می‌شود. در این نوع صورتحساب، فقط مبلغ پرداخت شده به صورت دیجیتال ثبت می‌شود.

فرایند صدور صورتحساب الکترونیکی از طریق سامانه مودیان مراحل زیر را دارد:

۱- فروشنده صورتحساب الکترونیکی را از طریق سامانه مودیان صادر می‌کند. در مواردی که فروشنده مستقیماً با مشتری نهایی ارتباط دارد، عملیات ثبت فروش و صدور صورتحساب الکترونیکی توسط پایانه فروشگاهی انجام می‌شود.

۲- اگر خریدار عضو سامانه مودیان باشد، صورتحساب الکترونیکی صادرشده توسط فروشنده به صورت خودکار به کارتابل خریدار منتقل می‌شود و به عنوان اعتبار مالیاتی ارزش افزوده برای او در نظر گرفته می‌شود.

۳- مؤدیان مالیاتی باید در مدت سی روز از تاریخ درج صورتحساب الکترونیکی در کارتابل مؤدیان نسبت به اعلام پذیرش یا عدم پذیرش آن‌ها اقدام کنند. عدم اظهارنظر به منزله تأیید صورتحساب مربوط می‌باشد.

۴- مالیات بر ارزش افزوده این صورتحساب‌ها بر اساس مابه‌التفاوت مالیات فروش و خرید (اعتبار مالیاتی) در پایان هر دوره سه ماهه محاسبه می‌شود. در صورتی که مالیات فروش بیشتر از مالیات خرید باشد، مؤدی موظف است مابه‌التفاوت را به حساب سازمان واریز کند. اگر مالیات فروش کمتر از مالیات خرید باشد، سازمان موظف است مابه‌التفاوت را به مؤدی مسترد کند یا به عنوان اعتبار مالیاتی به دوره بعد منتقل کند.

در مواردی که صورتحساب الکترونیکی صادر نشود، مؤدیان باید اطلاعات مربوط به

۵ - برای مؤدیانی که عضو سامانه مؤدیان نیستند و یا صورتحساب الکترونیکی صادر نمی‌کنند، به منظور تکمیل اطلاعات مربوط به فروش آن‌ها، سامانه مؤدیان یک فرم الکترونیکی در دسترس قرار داده است که مؤدیان می‌توانند با پر کردن آن، اطلاعات مربوط به فروش خود را به سامانه اعلام کنند.

۶ - همچنین، برای صادر کردن صورتحساب الکترونیکی، فروشندگان می‌بایست با داشتن کد اقتصادی و کد پستی خود، به سامانه مؤدیان وارد شوند و پس از ثبت اطلاعات مربوط به مشتریان، فاکتور خود را صادر کنند.

۷ - در صورت وجود هرگونه مشکل یا سوال در مورد صدور صورتحساب الکترونیکی، می‌توانید با مراجعه به سایت سامانه مؤدیان، با پشتیبانی این سامانه تماس بگیرید و از آن‌ها کمک بخواهید.

هر سه ماه، در پایان دوره، مؤدی باید بدهی مالیات بر ارزش افزوده (مالیات فروش منهای مالیات خرید) خود را محاسبه کند. اگر مالیات فروش بیشتر از مالیات خرید باشد، باید مابه التفاوت را به ترتیب مقررات واریز کند. اما اگر مالیات فروش کمتر از مالیات خرید باشد، سازمان موظف است مابه التفاوت را به مؤدی مسترد کند یا به عنوان اعتبار مالیاتی به دوره بعد منتقل کند.

در معاملاتی که صورتحساب الکترونیکی صادر نمی‌شود، مؤدی باید خریدهای خود را که فروشنده برای آنها صورتحساب الکترونیکی صادر نکرده است، به سازمان اطلاع دهد. اگر به دلیل حادثه یا نقص فنی، امکان صدور صورتحساب الکترونیکی وجود ندارد، اشخاص مشمول مکلفند تا پایان روز اداری بعد، مراتب را از طریق کارپوشه خود در سامانه مؤدیان یا به هر طریق دیگری که سازمان اعلام می‌کند، به سازمان یا شرکت معتمد ارائه دهنده خدمات مالیاتی اعلام کنند و فروش های خود را به ترتیب مقررات ثبت و صورتحسابهای صادره را به سازمان ارسال کنند.

تعریف حافظه مالیاتی

حافظه مالیاتی یک ابزار بسیار حیاتی است که وظیفه تبادل اطلاعات بین پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان را بر عهده دارد. این ابزار می‌تواند به شکل سخت‌افزاری یا نرم‌افزاری در دسترس باشد و تحت نظارت سازمان مالیاتی قرار دارد. هدف اصلی این ابزار ثبت صورتحساب‌های الکترونیکی است و دارای یک شماره شناسه یکتا در سازمان مالیاتی است.

گروه راهبری سامانه مودیان یک تشکیلات چند نهادی است که به منظور سیاست‌گذاری و ایجاد هماهنگی بین دستگاه‌های اجرایی مرتبط با پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان شکل گرفته است. اعضای این گروه افراد رده بالای وزارت اقتصاد و امور دارایی، سازمان مالیاتی، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزارت صنعت، معدن و تجارت و بانک مرکزی هستند. فعالیت‌های این گروه شامل سیاست‌گذاری، هماهنگی و همکاری در زمینه‌های مربوط به پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان می‌باشد.

تغییرات مهمی که به عنوان نتیجه اجرای قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان ایجاد شده است عبارتند از:

۱. ممنوعیت مراجعه به مؤسسات مالیاتی و درخواست اسناد و مدارک برای رسیدگی مالیاتی:

طبق ماده ۴ این قانون، اصل بر صحت اطلاعاتی است که در سامانه مودیان ثبت شده‌اند، و مأموران مالیاتی حق مراجعه به محل فعالیت مؤدی و درخواست دفاتر، اسناد و مدارک وی و رسیدگی به آنها را ندارند، مگر اینکه مؤدی از ثبت نام در سامانه مودیان امتناع کرده باشد یا تخلف از ثبت اطلاعات در سامانه مودیان ثابت شده باشد. این تغییر نشانگر پذیرش کلیه اطلاعات و اظهارات ثبت شده در سامانه مودیان است.

همچنین، مؤسساتی که از ثبت نام در سامانه مودیان خودداری می کنند و خرده فروشی ها و واحدهای صنفی که مستقیما با مصرف کننده نهائی ارتباط دارند، در صورتی که از پایانه فروشگاهی استفاده نکنند، مشمول امتیاز مذکور در ماده ۴ این قانون نمی شوند.

با توجه به قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، مودیان دیگر نیازی به ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده ندارند. این قانون یک فرآیند مخصوصی برای صدور صورتحساب توسط فروشنده و تأیید آن توسط خریدار در نظر گرفته است. در صورتی که فروشنده و خریدار طبق این فرآیند اقدام به صدور و تأیید صورتحساب نمایند، تمامی اطلاعات خرید و فروش آن‌ها و همچنین مالیات بر ارزش افزوده دریافتی و پرداختی در طول فصل در سامانه مودیان ثبت و محاسبه می‌شود و نیازی به ارسال اظهارنامه مالیات بر ارزش افزوده نیست.

فرایند کلی ثبت معاملات و محاسبه مالیات بر ارزش افزوده در سامانه مؤدیان به صورت زیر است:

صورتحساب الکترونیکی توسط فروشنده از طریق سامانه مؤدیان صادر می‌شود.

در صورتی که خریدار، مصرف کننده نهائی نبوده و خود عضو سامانه مؤدیان باشد، صورتحساب الکترونیکی صادرشده توسط فروشنده، به صورت خودکار به کارپوشه وی در سامانه مؤدیان منتقل می‌شود و به عنوان اعتبار مالیاتی برای او منظور می‌شود.

مؤدیان مالیاتی ظرف مدت ۳۰ روز از تاریخ درج صورتحساب الکترونیکی در کارپوشه مؤدیان نسبت به اعلام پذیرش یا عدم پذیرش این صورتحساب‌ها اقدام می‌کنند. عدم اظهارنظر ظرف مدت مذکور به منزله تأیید صورتحساب مربوط می‌شود.

در پایان هر دوره سه ماهه، بدهی مالی

در پایان هر دوره سه ماهه، بدهی مالیات بر ارزش افزوده به صورت مابه التفاوت مالیات فروش و خرید (اعتبار مالیاتی)، طبق مقررات سامانه محاسبه می‌شود. اگر مالیات فروش بیشتر از خرید (اعتبار مالیاتی) باشد، مؤدی موظف است مابه التفاوت را به ترتیبی که سازمان مشخص می‌کند، به حساب سازمان واریز کند. در مقابل، اگر مالیات فروش کمتر از خرید (اعتبار مالیاتی) باشد، سازمان موظف است مابه التفاوت را به مؤدی مسترد کند، با رعایت ترتیبات قانونی مربوطه.

پس از پایان موعد مقرر در ماده 3 این قانون، مأموران مالیاتی، به جز در مواردی که در این قانون اجازه داده شده، نمی‌توانند در تشخیص بدهی مالیات بر ارزش افزوده افراد مشمول دخالت کنند.

برای تکمیل اطلاعات سازمان در خصوص مؤدیانی که عضو سامانه مؤدیان نبوده یا بدون صدور صورتحساب الکترونیکی فروش می‌کنند، سامانه مؤدیان باید به گونه‌ای طراحی شود که مؤدیان بتوانند خریدهای خود را که فروشنده برای آنها صورتحساب الکترونیکی صادر نکرده است، به سازمان اطلاع دهند.

محدودیت در صدور فاکتور الکترونیکی:

ماده شش: جمع فاکتورهای الکترونیکی صادر شده توسط هر فروشنده در هر دوره مالی، نمی‌تواند بیشتر از سه برابر فروش اظهار شده در دوره مشابه سال قبل، که مالیات آن به سازمان پرداخت شده یا ترتیب پرداخت آن داده شده است، باشد. همچنین، جمع فاکتورهای الکترونیکی صادرشده در هر دوره مالی برای واحدهای جدید التأسیس یا واحدهایی که سابقه مالیاتی ندارند، نمی‌تواند بیش از سه برابر معافیت سالانه موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم باشد. صدور فاکتور الکترونیکی بیش از حد مجاز مقرر در این ماده برای همه فروشندگان منوط به پرداخت مالیات بر ارزش افزوده متعلقه یا تعیین ترتیب پرداخت بدهی مالیاتی یا ارائه تضامین کافی خواهد بود، در غیر این صورت به فاکتور الکترونیکی صادرشده اعتبار مالیاتی تعلق نخواهد گرفت. آیین‌نامه اجرایی این ماده ظرف مدت شش ماه از ابلاغ این قانون توسط سازمان تهیه می‌شود و پس از تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی، به اجرا خواهد درآمد. آیین‌نامه مذکور باید به گونه‌ای تنظیم شود که راه‌اندازی کسب و کارهای جدید و فعالیت بنگاه‌های اقتصادی با مشکل مواجه نشود و در عین حال، از شکل‌گیری فروشندگان صوری در نظام مالیاتی کشور جلوگیری شود.

معافیت از ارسال گزارش فصلی معاملات:

با توجه به ماده ۷ قانون پایانه فروشگاهی و سامانه مودیان، مؤدیانی که صورتحساب خود را به صورت الکترونیکی و از طریق سامانه مودیان صادر می کنند، دیگر نیازی به درج اطلاعات صورتحساب ها در سامانه گزارش معاملات فصلی ندارند. این معافیت تنها برای مؤدیان عضو سامانه مودیان اعمال می شود. همانطور که در ماده ۷ قانون ذکر شده است، صورتحساب های الکترونیکی ثبت شده در سامانه مؤدیان به منزله ثبت آنها در سامانه فهرست معاملات موضوع ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم محسوب می شود و فروشنده و خریدار در این مورد تکلیف اضافی ندارند.

شرط ضروری برای ثبت اطلاعات در سامانه مودیان، دریافت مجوز و پروانه کاری است:

مطابق با قوانین و مقررات قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، مراجع صدور و تمدید مجوز و پروانه های کسب و کار موظف به اصلاح فرآیند صدور، تجدید، تمدید، اصلاح یا ابطال پروانه کسب و کار، کارت بازرگانی و مجوز فعالیت های اقتصادی هستند. این اصلاحات باید به گونه ای صورت گیرد که اشخاص در صورت شروع فعالیت اقتصادی جدید، تغییر نوع فعالیت، تغییر مالک یا مالکان، تغییر مکان و سایر تغییرات مرتبط با کسب و کار، نسبت به ثبت یا اصلاح اطلاعات مربوط در سامانه مؤدیان اقدام کنند. تشخیص مراجع ذی ربط بر عهده کارگروه راهبری سامانه مؤدیان است و موظف به رعایت قوانین و مقررات مربوطه در هر مورد می باشند.

در این بخش از قانون پایانه های فروشگاهی آمده است که سازمان مالیاتی می تواند اظهارنامه مالیاتی مودی را بدون بررسی قبول کند، در صورتی که مودیان به تمامی تکالیف و وظایف خود در قانون پایانه ها عمل کنند و تخلفاتی نداشته باشند. به منظور اطمینان از صحت اسناد اظهار شده در سامانه مؤدیان، سازمان مالیاتی مجاز به انتخاب تصادفی حداکثر دو و نیم درصد مودیان مشمول قوانین مالیات های مستقیم و مالیات بر ارزش افزوده است، و دفاتر آنان را برای بررسی می تواند مطالبه کند. مودیان می توانند اظهارنامه مالیاتی خود را از طریق سامانه مؤدیان ارائه دهند و سازمان مالیاتی باید ترتیبی اتخاذ کند که اطلاعات مربوط به خرید و فروش مودی عیناً به اظهارنامه مالیات بر عملکرد وی منتقل شود.

یکی از تغییرات مهمی که با اجرای کامل قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان رخ داده است، این است که به شرط رعایت دو شرط، دیگر نیازی به ارائه دفاتر، اسناد و مدارک حسابداری نیست. این دو شرط عبارتند از: رعایت کلیه تکالیف قانون پایانه های فروشگاهی و استفاده از نرم افزار حسابداری مورد تأیید سازمان مالیاتی. سازمان مالیاتی برای افرادی که این دو شرط را رعایت کرده و از نرم افزارهای حسابداری مورد تأیید استفاده کرده‌اند، از ارائه دفاتر، اسناد و مدارک موضوع قوانین مالیات مستثنی می‌شود.

اینجا درباره جرائمی که در قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان اشاره شده است. جرائم شامل موارد زیر می شود:

عدم صدور صورتحساب الکترونیکی برای فروش های انجام شده. در این صورت، میزان جریمه برابر با ده درصد از مجموع مبلغ فروش بدون صدور صورتحساب الکترونیکی یا بیست میلیون ریال (هر کدام که بیشتر باشد) است.

عدم عضویت در سامانه مودیان، عدم استفاده از پایانه فروشگاهی، عدم استفاده از حافظه مالیاتی، استفاده از حافظه مالیاتی متعلق به سایر مؤدیان، یا واگذاری حافظه مالیاتی خود به دیگران. در این صورت، میزان جریمه برابر با ده درصد از مجموع مبلغ فروش انجام شده از آن طرق یا بیست میلیون ریال (هر کدام که بیشتر باشد) است و شخص متخلف از اعمال معافیت های مالیاتی و نرخ صفر و مشوق های موضوع قانون مالیات های مستقیم در همان سال مالی محروم می شود.

عدم اعلام شماره حساب یا حسابهای بانکی واحد اقتصادی که گردش مالی واحد از طریق آن یا آنها انجام می شود به سازمان. در این صورت، میزان جریمه برابر با ده درصد از مجموع مبلغ فروش انجام شده از طریق آن حساب یا بیست میلیون ریال (هر کدام که بیشتر باشد) است و شخص متخلف از اعمال معافیت های مالیاتی و نرخ صفر و مشوق های موضوع قانون مالیات های مستقیم در همان سال مالی محروم می شود.

عدم تحویل صورتحساب چاپی به خریدار

اگر فاکتور چاپی به خریدار داده نشود، یا حذف یا تغییر کند، دو درصد از مبلغ فاکتور یا بیست میلیون تومان هرکدام که بیشتر باشد، باید پرداخت شود. همچنین، اگر احکام مواد 12، 13 و 14 قانون رعایت نشود، یک درصد از مبلغ فروش نشده یا ده میلیون تومان هرکدام که بیشتر باشد، باید پرداخت شود.

با توجه به جرایم قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان، نکات زیر باید مدنظر قرار گیرد:

1- میزان جریمه های ثابت در این قانون، با توجه به نرخ تورم سالانه و بر اساس آخرین اعلام بانک مرکزی، هر سال توسط سازمان اعلام می شود.

2- سازمان مجاز نیست بیشتر از ۵۰ درصد جریمه های مذکور در این ماده را بخشودگی دهد، طبق ماده ۱۹۱ قانون مالیات های مستقیم.

3- اگر جریمه بندهای "الف" و "ث" این قانون اعمال شود، جریمه ماده ۱۶۹ قانون مالیات های مستقیم اعمال نمی شود. اگر جریمه بند "ب" اعمال شود، جریمه های بندهای "الف" و "ت" اعمال نخواهد شد.

4- روش های مطالبه، وصول، تقسیط، بخشودگی و ترتیبات پرداخت مربوط به جرایم این قانون، طبق قوانین مالیات های مستقیم باید اعمال شود.

هر کسی که برای تقلب یا اخلال در نظام مالیاتی، از تجهیزات فروشگاهی معیوب یا تجهیزات معیوب کننده استفاده کند یا آن‌ها را تولید یا عرضه کند، یا پایانه فروشگاهی خود یا دیگران را تخریب کند، به جزای نقدی بیش از ۲۰ میلیون تا ۸۰ میلیون ریال یا مجازات‌های دیگری محکوم خواهد شد. این مجازات‌ها شامل شلاق، محرومیت از حقوق اجتماعی، انتشار حکم قطعی در رسانه‌ها، ممنوعیت از فعالیت‌های شغلی و اجتماعی برای اشخاص حقوقی و ممنوعیت از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه و اصدار برخی اسناد تجاری توسط اشخاص حقوقی است.

اگر شخصی به قصد تقلب یا اختلال در نظام مالیاتی کشور، از تجهیزات سخت افزاری و نرم افزاری و پایانه‌های فروشگاهی معیوب یا تجهیزات معیوب کننده استفاده کند، یا پایانه فروشگاهی خود یا دیگران را تخریب کند، به جرم تلقی شده و باید جریمه بپردازد. این جریمه می‌تواند شامل جزای نقدی و یا محرومیت از حقوق اجتماعی و فعالیت‌های شغلی و اجتماعی باشد. همچنین، اگر این کار را به صورت تکراری بیش از سه بار انجام دهد، مجازات‌های سنگین‌تری به او تعلق می‌گیرد.

اگر این جرم به صورت گروهی و سازمان یافته انجام شود، مجازات‌های سخت‌تری نظیر محرومیت دائم از فعالیت‌های شغلی و اجتماعی و منع دائمی از دعوت عمومی برای افزایش سرمایه برای اشخاص حقوقی برای آنها تعلق می‌گیرد.

مجازات‌هایی که در اینجا به آن‌ها اشاره شده‌است عبارت‌اند از:

جریمه نقدی از ۱۸۰ میلیون ریال تا ۳۶۰ میلیون ریال.

انفصال دائمی از خدمات دولتی و عمومی.

همچنین، ضمانت اجرایی مهمی هم وجود دارد که باید به آن توجه شود:

اگر در ماده ۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان (ثبت نام در سامانه مودیان، استفاده از پایانه فروشگاهی، صدور صورتحساب الکترونیکی) رعایت احکام صورت نگیرد، سازمان موظف است مراتب تخلف را به واحد متخلف و مرجع صادرکننده مجوز فعالیت اعلام کند. مرجع مذکور ملزم به اخطار کتبی به واحد متخلف در حداکثر یک هفته پس از اعلام سازمان است. اگر واحد متخلف در مدت ۱۰ روز پس از دریافت اخطار، عضویت در سامانه مودیان را انجام ندهد، برای بار اول به مدت دو هفته و برای بار دوم از دو تا شش ماه با اعلام مرجع صدور مجوز، توسط نیروی انتظامی و در مورد کسب و کارهای مجازی توسط کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه، تعطیل یا مسدود خواهد شد. اگر پس از ۱۵ روز، مرجع صادرکننده مجوز تعطیلی واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ابلاغ نکند، سازمان موظف است رأساً تعطیلی واحد متخلف را به نیروی انتظامی یا کارگروه مذکور ابلاغ کند. در این صورت، مرجع صادرکننده مجوز، با متخلف در

تسهیلات و مشوق های قانون پایانه های فروشگاهی و سامانه مودیان به شرح زیر است:

در قانون پایانه های فروشگاهی، تسهیلاتی برای مودیان مالیاتی و خریداران کالاها و خدمات پیشبینی شده است. یکی از این تسهیلات، مشوق صاحبان مشاغل است که برای اشخاص حقیقی صاحب کسب و کار معرفی شده است. به طور کلی، این مشوق برای صاحبان مشاغلی که فروش خود را با استفاده از پایانه فروشگاهی انجام می دهند و خرید خود را از اشخاص عضو سامانه مودیان انجام می دهند، در نظر گرفته شده است.

طبق این مشوق، به مدت ۵ سال پس از استقرار سامانه مودیان، صاحبان مشاغل مذکور می توانند ۲۰ درصد مالیات بر ارزش افزوده پرداختی خود یا ۱ درصد از فروش خود در هر دوره مالیاتی (با حداکثر تا ۶ میلیون تومان) را به عنوان پاداش همکاری از مالیات بر ارزش افزوده دوره یا دوره های بعدی کسر کنند. در صورتی که مودی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نباشد، پاداش مذکور از مالیات بر درآمد همان سال تا حداکثر ۵۰ درصد مالیات آن ها خواهد بود.

مشوق مصرف کنندگان نهایی به این معناست که اگر شما خرید خود را از فروشندگانی با تجهیزات پایانه فروشگاهی و با پرداخت از طریق شبکه پرداخت بانکی انجام دهید، هر ۱۰ بار خرید، یکی از صورتحساب های خرید شما تصادفی انتخاب می‌شود و می‌توانید دو برابر مبلغ ارزش افزوده خریدتان را به عنوان جایزه دریافت کنید.

این جایزه تا حد معافیت ماده ۸۴ قانون مالیات های مستقیم، معاف از مالیات است و هر مبلغی که بیشتر از آن باشد، باید به عنوان مالیات اعلام شود.

این مشوق قانونی برای مودیانی است که مشمول نظام مالیات بر ارزش افزوده هستند. اگر مودی در سامانه مودیان ثبت نام کند و تکالیف مالیاتی خود را انجام دهد، سازمان مالیاتی می‌تواند بدهی مالیات بر ارزش افزوده سال‌های ۱۳۹۶ و قبل از آن را قطعی کند و جرائم مربوط به آن را به مدت ۳ سال تعلیق کند. اما اگر مودی در این مدت ۳ ساله تخلفاتی از قبیل کتمان فعالیت اقتصادی یا درآمد، عدم صدور صورتحساب الکترونیکی بابت فروش کالا و خدمات یا کم اظهاری یا بیش اظهاری در ثبت مقدار یا قیمت صورتحساب ها را مرتکب شود، باید جرائم مربوطه را پرداخت کند. اگر تخلفات سه گانه فوق را مرتکب نشود، بدهی مالیات بر ارزش افزوده سال‌های ۱۳۹۶ و قبل از آن بخشوده می‌شود.

در مکاتبه وزیر اقتصاد با معاون اقتصادی رئیس جمهور، بر اساس ماده ۲ قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مودیان، پنج مرحله‌ای برای عضویت مودیان در سامانه‌های مالیاتی جدید پیشنهاد شده است. این پیشنهاد به ترتیب زمانی برای ثبت‌نام مودیان در سامانه‌های مالیاتی معرفی شده است. بر اساس این مکاتبه، فراخوان الزامی اجرای قانون برای اشخاص حقوقی، موضوع ماده ۱۶ قانون مالیات بر ارزش‌افزوده، از یکم مهرماه ۱۴۰۱ شروع می‌شود و برای صاحبان مشاغل موضوع فراخوان‌های ۸ گانه مالیات بر ارزش‌افزوده از یک فروردین ۱۴۰۲ شروع می‌شود. همچنین، فراخوان الزامی برای صاحبان مشاغل گروه‌های اول و دوم صاحبان مشاغل موضوع آیین‌نامه ماده ۹۵ قانون مالیات‌ مستقیم، در تاریخ دهم اردیبهشت ماه ۱۴۰۲ شروع می‌شود.